05 lut 2010

Jestem przeciwnikiem zakłamywania historii. Nawet jeśli jest bolesna i trudno ją zrozumieć. 4 lutego minęła 65. rocznica zajęcia miasta Bartenstein w Prusach Wschodnich. Dokonała tego Armia Czerwona. W podobnej sytuacji zalazły się: miasto Landsberg, a wcześniej Schippenbeil i Bischofstein. Po tym fakcie miasto Bartenstein zostało Bartoszycami, Landsberg Górowem Iławeckim, Schippenbeil Sępopolem, a Bischofstein Bisztynkiem. Wszystkie te miasta, oprócz warmińskiego Bisztynka, nigdy nie były polskie. Dlaczego już od wielu lat mówimy o wyzwoleniu naszego regionu przez Armię Czerwoną? Nie wiem. Dziwi mnie to. Tym bardziej, że my, jako potomkowie ludzi wysiedlonych, powinniśmy mieć choć odrobinę empatii w stosunku do obywateli Prus Wschodnich i ich tragicznego losu z początku 1945 roku. Wiadomo, że te wydarzenia były efektem rozpoczęcia przez Niemcy II Wojny Światowej, jednak fakt pozostaje faktem, że żadnego wyzwolenia nie było. W tym momencie zastanawiam się, jak zareagowałaby moja pochodząca z Olan na Wileńszczyźnie babcia Józefa, gdybym powiedział jej, że ich wioska została wyzwolona przez Armię Czerwoną. Na pewno nie pochwaliłaby mnie za takie stwierdzenie. Dlaczego? Bo jej wioskę tak „wyzwolono”, że w 1946 roku musiała opuścić swój rodzinny dom i przyjechać na miejsce, gdzie inni zostali „wyzwoleni” przez tę samą armię. Tragiczna i trudna jest historia naszego regionu, ale to nie znaczy, że musimy ją zakłamywać. Moja babcia do końca życia tęskniła do swojej Wileńszczyzny i narzekała, że musiała żyć w Prusach. Jeśli chodzi o mnie, to powiem jak nieodżałowany Pawlak z filmu „Sami swoi”: ja już tutejszy” i nie chcę żeby ktokolwiek i kiedykolwiek mnie wyzwalał.

Tomasz Miroński

93 komentarzy »

 1. Faktycznie. Biedni, nieszczęśliwi mieszkańcy Prus Wschodnich. Och, jaka empatia się ze mnie wylewa. Jakoś ich pobratymiec Himmler nie wylewał takich krokodylich łez, kiedy kazał wysiedlić moich dziadków do Reichu na roboty. A jeśli już Pan tak zamierza „odkłamywać” historię, to przodkowie tych „nieszczęśników” w XIII wieku przybyli – jak mi się wydaje – nieproszeni (jak zawsze zresztą) w te strony i przy okazji raczyli wyrżnąć parę osób. Wtedy także nazywali to „wyzwalaniem”.

  Komentarz by arcus — 5 lutego 2010 @ 20:32

 2. Miroński spoko gość. A jak komuś zalazł za skórę to próbuje się teraz ten ktoś odbić poprzez pochodzenie Mirona co wg mnie jest popapraniem umysłowym. Jestem w 100% polakiem choć dla niektórych pewnie w 90% lub nawet mniej bo przecież moja babcia niegdyś mieszkała na ziemiach obecnej Białorusi. Ktoś mi za to wygarnie? Pewnie ktoś taki się znajdzie bo tzw „polskich polaków” bardzo wkurzają ludzie innej narodowości a szczególnie pochodzenia ukraińskiego i niemieckiego to może i po swoich pojadą bo przecież teraz Polska ma inny kształt niż niegdyś i część swoich stało się obcymi…

  Komentarz by Łukasz — 5 lutego 2010 @ 21:47

 3. To „popapranie umysłowe” ma się odnosić do mnie? Uuuaaa, trafiło mnie i boli, jak boli… Celny strzał, naprawdę pogratulować. Szkoda tylko, że autor poprzedniego komentarza nie potrafi czytać ze zrozumieniem – w żadnym miejscu nie czepiałem się pochodzenia Pana Mirońskiego: 1) nie znam człowieka i w życiu na oczy go nie widziałem; 2) nie mam pojęcia, jakie jest jego pochodzenie narodowościowe i guzik mnie to, szczerze mówiąc, obchodzi – jak dla mnie może być Marsjaninem. A nawet gejem i cyklistą – nie moja sprawa. Pochodzenie, o którym piszesz, @Łukasz, ma większość ludzi na tych terenach – ja także mam w żyłach niewielką domieszkę krwi ukraińskiej po praprzodkach. Chodzi mi jedynie o to, że oburzanie się na działania tzw. „wyzwolicieli” spod znaku sierpa i młota jest zwykłą hipokryzją – robili dokładnie to samo, co wcześniej Niemcy, którzy całymi pociągami wywozili Polaków ze Śląska, Pomorza i Ziemi Zamojskiej, a na ich miejsce sprowadzali „rasę panów”. To, co później robili z Niemcami sowieccy żołdacy możesz sobie nazywać, jak chcesz – dla mnie jest to pewna forma sprawiedliwości dziejowej, w myśl powiedzenia „nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”. A o okropnościach tamtych czasów akurat ja wiem z pierwszej ręki, bo od moich dziadków, którzy najpierw byli wysiedleni przez Niemców, a po powrocie do kraju musieli się chować po lasach przed dawnymi sąsiadami, którym akurat zachciało się mordować Polaków tylko dlatego, że są właśnie Polakami. Teraz tych morderców i ich przywódcę Banderę Ukraina, decyzją swojego prezydenta, namaściła na bohaterów narodowych.

  Komentarz by arcus — 6 lutego 2010 @ 9:23

 4. Arkus ty czytaj ze zrozumieniem, autor napisał:
  „Wiadomo, że te wydarzenia były efektem rozpoczęcia przez Niemcy II Wojny Światowej, jednak fakt pozostaje faktem, że żadnego wyzwolenia nie było”.
  Tu nie chodzi raczej o sprawiedliwość dziejową ale o prawdę historyczną i nazywanie rzeczy po imieniu. Ale chyba to tylko zrozumieją ludzie o szerokich horyzontach i wolni od nienawiści. Dodam, że mój dziadek zginął zabity przez Niemców ale to nie ma nic do rzeczy z tym co napisał autor.

  Komentarz by technolog — 6 lutego 2010 @ 9:34

 5. Łał – teraz jeszcze wyszło, że jestem ograniczony i chory z nienawiści. Trochę jeszcze popiszę, może się czegoś dowiem nowego na swój temat. Tylko kto tu zieje nienawiścią? Mam wśród znajomych Niemców, Ukraińców, Rosjan, Żydów i jeszcze parę innych nacji (włącznie z Japończykiem) i jakoś do tej pory żaden z nich nie skarżył się na to, że ich prześladuję. Nie domagam się od nich przeprosin za obozy koncentracyjne, zsyłki na Syberię i mordy na Wołyniu. Sam też nie zamierzam przepraszać za Jedwabne, za zajęcie Zaolzia, a także za to, co Sowieci zrobili z przedwojennymi mieszkańcami Bartoszyc. Nie my zawiniliśmy.
  A autor, zamiast rozbudzać demony historii, zająłby się lepiej współczesnymi problemami Bartoszyc – sądząc z jego tekstów, znacznie lepiej się w tym sprawdza.

  Komentarz by arcus — 6 lutego 2010 @ 10:14

 6. a w którym miejscu obudził choć jednego demona? Zacytuj…

  Komentarz by technolog — 6 lutego 2010 @ 10:29

 7. Rozbudzaniem demonów przeszłości jest dla mnie popełnianie tekstów idealnie wpisujących się w propagandę Związku Wypędzonych p. Steinbach. Autor, zdaje się, zapomina, że nas do Teheranu, Jałty i Poczdamu jako równorzędnych partnerów nikt nie zapraszał i to nie my decydowaliśmy o ostatecznym przebiegu granicy.

  Komentarz by arcus — 6 lutego 2010 @ 10:45

 8. A co się z tego tekstu wpisuje w propagandę Związku Wypędzonych p. Steinbach? Zacytuj… Oświeć mnie, bo na prawdę nie mogę tego zauważyć.

  Komentarz by technolog — 6 lutego 2010 @ 11:37

 9. do Autora,
  Ja też tutejszy, w znaczeniu o którym piszesz. Kocham to miejsce, tu spędziłem najfajniejsze lata życia. I tak jak Ty mam świadomość, że bajka o powojennym powrocie pruskich ziem do Macierzy, jaką karmiono mnie w latach osiemdziesiątych w podstawówce, jest mocno naciąganą historią, choć początkowo w nią wierzyłem. Zgadzam się, że nie możemy mówić o żadnym wyzwoleniu, ale o zajęciu. Nie zmienia to faktu, że Bartoszyce (a i moja ukochana wioska) są dziś polskie i takie pozostaną. Taki jest bieg historii, zawsze dla kogoś bolesny. Cierpieli Ci, którzy musieli stąd odejść, cierpieli Ci, którzy zajęli ich miejsce, bo przecież ich też wyrzucono z domów. Pewnie, że za tę zawieruchę ktoś ponosi odpowiedzialność. Ale myślę, że nie ma sensu dziś wracać do tych tragicznych czasów. Pamiętajmy o nich, czcijmy pamięć wszystkich, którzy oddali życie, ale nie czyńmy z tej pamięci naczelnej wartości, przez pryzmat której będziemy wszystko oceniać. Szanuję dokonania wszystkich historycznych mieszkańców tych ziem, dzięki nim mam swoją tożsamość, wyrosłą wśród pruskich bab, krzyżackich kościołów, pruskich pałaców i polskich PGR-ów, wśród ludzi z dzisiejszej Litwy, Łotwy, przesiedleńców z akcji „Wisła” i wszystkich niespokojnych duchów, które zatrzymały się tu po wojnie. Za tę różnorodność uwielbiam to miejsce, moją małą ojczyznę. Od lat mieszkam na Warmii, która jest mi miła jak i „moje” Prusy. Ale, patetycznie mówiąc, serce zostawiłem tam.
  Cieszę się, że to napisałeś, myślę prawie tak samo.

  Komentarz by minty — 6 lutego 2010 @ 14:36

 10. a ja chcialabym zaznaczyc tylko jedno!! prusy wscgodnie zawsze byly terytorium polskim bo jak wszyscy dobrze wiemy tereny te zostaly przekazane w LENNO krzyzakom!!!

  Komentarz by agata — 7 lutego 2010 @ 11:33

 11. Na jakiej podstawie uważasz, że Prusy były polskie?

  Komentarz by technolog — 7 lutego 2010 @ 12:37

 12. Trzeba powiedzieć krótko na dzień dzisiejszy Bartoszyce są miastem polskim .Należy wszystkim przypomnieć , ze inne narodowości są u NAS gośćmi .My traktujemy ich godnie może czasami ZA GODNIE.Najwyższy czas głośno trzeba powiedzieć aby władze zaczęły bronić naszych interesów. Historia jest tym bogatsza jak jej obywatele nie będą lekcewazyć świąt lub wybierać sobie je dowolnie . I jeśli występują w kalendarzu takie jak Rocznica Wyzwolenia Bartoszyc lub Dzień Solidarności i wolności to należy je obchodzić a NIE DYSKUTOWAĆ w tym dniu czy wyzwolono czy nie . Są rozbudowane media – siadaja znawcy tematu do tego mały sondaż i problem ze swiętami mamy rozwiązany a tak są podejrzenie , ze świeta wyzwolenia nie było bo naciskały grupy niemieckie / co uwazam za bzdurę /. Kończąc zachowujmy sie poprawnie. Pozdrawiam

  Komentarz by doni — 7 lutego 2010 @ 17:02

 13. Nareszcie ktoś odważył się napisać prawdę. Po latach fałszowania historii w PRL przyszedł może czas, by zacząć odkrywać historię tych ziem na nowo.

  A ziemie nasze polskimi są dopiero od 1945 roku, czyli od zakończenia II wojny światowej.

  Jak daleko zaszło zniekształcenie historii w naszych umysłach, niech świadczy chociażby traktowanie historii przez samych historyków. Ich prace pełne są błędów i fałszywek, zwłaszcza w nazewnictwie. Nazwy stworzone po 1945 roku używane są bez żenady w tekstach traktujących o czasach dużo wcześniejszych.

  Na zamku w Olsztynie w jednym z korytarzy wisi mapa Warmii i Mazur, historyczna, a na niej np. Pieniężno. Ani śladu historycznej nazwy Melzak/Mehlsack. Na Boga, chciałoby się zakrzyknąć. Bo przecież w czasach, które ilustruje owa mapa, naprawdę nazwa „Pieniężno” nikomu nie śniła się.

  Gadanie o wyzwoleniu to kolejne historyczne kłamstwo. Słychać coraz głośniejszy chichot PRL-u.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 8 lutego 2010 @ 8:39

 14. Widac ze objektywna historia dla wielu i dzis jeszcze jest ciezkostrawna.

  Komentarz by Marian — 8 lutego 2010 @ 18:00

 15. Jak to od 1945??? Zachęcam do lektury książki Melchiora Wańkowicza „Na tropach Smętka”…uczcie się,to nie boli…!!!

  Komentarz by PIECIA_NR — 9 lutego 2010 @ 13:46

 16. “Na tropach Smętka” to wspaniała książka, ale jako źródło historyczne bardzo wątpliwa.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 9 lutego 2010 @ 14:01

 17. Historia Warmii w skrócie (wg Wikipedii)

  Pradzieje (do 1243)

  Terytorium zamieszkiwane przez Warmów znajdowało się nad Zalewem Wiślanym (Równina Warmińska) i sięgało na południe od Braniewa do Lidzbarka Warmińskiego. Prawdopodobnie głównym grodem Warmów była Orneta – w miejscu starego grodziszcza pruskiego Krzyżacy założyli nowe miasto.

  Warmia w strukturze państwa krzyżackiego (1243-1466)

  Na mocy decyzji papieża Innocentego IV z 1243 r. w kraju podbijanym przez Krzyżaków powstały cztery diecezje: chełmińska, pomezańska, warmińska i sambijska. Diecezja warmińska była ok. trzykrotnie większa od dominium i obejmowała teren po wielkie jeziora mazurskie na wschodzie i Pregołę na północy.

  Terytorium dominium (państewka) warmińskiego przypominało kształtem trójkąt o nieregularnych bokach ze ściętym wierzchołkiem opierającym się o Zalew Wiślany. W dużym uproszczeniu granice Warmii wyznaczają nad Zalewem Wiślanym Frombork i Braniewo. Od Braniewa granica biegła nieco za Reszel, dalej za Biskupiec, obok Butryn, Gryźlin, Gietrzwałdu, Ornety do Fromborka. Wszystkie wymienione miejscowości znajdują się na terenie Warmii. Granice Warmii ustalono w 1375 r. i przetrwały – z niewielkimi modyfikacjami – do końca jej samodzielności, czyli do zaboru jej przez Prusy w 1772.

  Pierwszy biskup warmiński Anzelm z części dominium wydzielił trzecią część (środkową) na utrzymanie kapituły katedralnej, na Warmii kapituła katedralna nazywana jest też kapitułą warmińską. Kapituła warmińska utworzona w 1260 r., początkowo miała siedzibę w Braniewie, a później we Fromborku.

  Siedzibą biskupów było początkowo Braniewo w latach 1280-1340, krótko Orneta w latach 1340-1350 i od 1350 Lidzbark Warmiński. Na terenie dominium warmińskiego ukształtował się podział na 10 komornictw (odpowiednik prokuratorii). Na utrzymanie kapituły warmińskiej wyznaczono trzy komornictwa: olsztyńskie (powstało w 1346 r.), a melzackie i fromborskie powstały w czasie rządów biskupa Henryka Fleminga. W dyspozycji biskupa było ich siedem: braniewskie, orneckie, dobromiejskie, barczewskie, reszelskie, jeziorańskie i lidzbarskie. Prawie wszystkie siedziby komornictw były siedzibami archiprezbiteratów, z wyjątkiem Olsztyna i Barczewa.

  Granice diecezji warmińskiej oraz wydzielonego z niej dominium kształtowały się etapami, w miarę zdobywania terenów zamieszkanych przez Prusów. Do zatargów dochodziło między biskupami warmińskimi, a wielkimi mistrzami krzyżackimi jeśli chodziło o granice dominium biskupiego. W sporach tych biskupi musieli ustępować wielkim mistrzom. Spór między biskupem Janem Stryprockiem, a wielkim mistrzem Winrychem von Kniprode rozstrzygał w 1375 r. sąd rozjemczy, którego wyrok zatwierdził papież Grzegorz IX. W wyniku tego sporu Warmia utraciła znaczne tereny w okolicach Reszla. Warmia w ramach państwa krzyżackiego posiadała samodzielność gospodarczą i korzystała z ochrony militarnej Zakonu. W czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1409-1411 z terenu Warmii wystawione zostały trzy chorągwie: biskupia, kapitulna i miasta Braniewa. Chorągwiami z terenu Warmii przypuszczalnie dowodzili wójtowie – biskupi i kapitulny. W bitwie pod Grunwaldem z Warmii brało udział ok. 1000 zbrojnych.

  Warmia w granicach I Rzeczypospolitej (1466-1772)

  Warmia po II pokoju toruńskim w 1466 r. weszła w skład Korony Polskiej wraz z Prusami Królewskimi.

  Warmia zachowała pewną autonomię, a biskupi warmińscy z kapitułą katedralną byli tu wyłącznymi gospodarzami świeckimi. Warmia w tym okresie miała lepsze warunki rozwoju gospodarczego i większą swobodę w zarządzaniu gospodarką niż w okresie krzyżackim. Znalazło to odzwierciedlenie w rozwoju kultury, sztuki i oświaty.

  Biskupi warmińscy zasiadali w Senacie Rzeczypospolitej, a od 1508 r. byli także prezesami ziem pruskich. Z tej racji zwoływali sejmiki generalne Prus Królewskich.

  Warmia jako część Prus (1772-1945)

  Warmia po I rozbiorze Polski włączona została do Królestwa Pruskiego i znalazła się w jego prowincji Prusy Wschodnie. Nastąpiła sekularyzacja Warmii, której terytorium podzielono początkowo na dwa powiaty; braniewski i lidzbarski. Powiaty te należały do rejencji w Królewcu. Warmia ze względu na swoją odrębność wyznaniową aż do 1945 r. odróżniała się od pozostałej części Prus.

  11 lipca 1920 na Warmii odbył się plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli się opowiedzieć za przynależnością państwową. Cztery wsie opowiedziały się za Polską.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 9 lutego 2010 @ 14:12

 18. Nawet w Wikipedii (a może przede wszystkim tam) są błędy mające swoje źródła w propagandzie PRL, której (propagandzie PRL) nie można niestety odmówić skuteczności.

  Przykład:

  (cytat)
  Komornictwa kapitulne

  * Komornictwo pieniężnieńskie (Pieniężno)
  * Komornictwo fromborskie (Frombork)
  * Komornictwo olsztyńskie (Olsztyn)
  (koniec cytatu)

  Rzecz jasna prawidłowa nazwa powinna być „Komornictwo melzackie” i tylko taka. Nie muszę chyba wyjaśniać, dlaczego.

  Pozdrowienia.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 9 lutego 2010 @ 14:17

 19. Madre slowa.
  Lata ociemnienia i czerwono -faszystowskiej propagandy, nie otumaniły wszystkich.

  Brawo!

  Komentarz by Nie chce zeby ktokolwiek mnie wyzwalal — 9 lutego 2010 @ 14:28

 20. W całej tej sprawie chodzi tylko i jedynie o rzetelność historyczną.

  Najwięcej kontrowersji budzą lata 1466-1772 (czyli Warmia w granicach I Rzeczypospolitej).

  Zwolennicy „oswobodzenia i powrotu do Macierzy” ten okres właśnie – zgodnie z PRL-owską historiografią – wykorzystują najbardziej, a ciemny lud to kupuje.

  Otóż twierdzą oni, że Warmia była wtedy częścią państwa polskiego, tak jak dzisiaj.

  Otóż jest to nieprawda. Warmia miała bardzo bliskie formalne związki z królestwem polskim, ale nigdy nie była w 100 procentach „inkorporowana”, co znaczy, że rządziły tu nieco inne prawa niż w Koronie. Owszem, król polski miał praktycznie władzę co do nominowania biskupa warmińskiego, ale na tym też i kończyła się jego (króla) władza. Biskup był na terenie Księstwa Biskupiego niemal stuprocentowym suwerenem.

  Moim zdaniem nie była tu w tym czasie (1466-1772) Polska, było natomiast Księstwo Biskupie, ewenement na skalę nie tylko europejską. Jedynie papież w Rzymie jako głowa Kościoła miał większą władzę na swoim terenie (chociaż nie zawsze, nie zawsze) niż nasi biskupi warmińscy na Warmii.

  Dzięki związkom z Polską Księstwo Biskupie mogło istnieć, ale także upadło w 1772 roku z powodu tych związków.

  Mówienie o polskości tych ziem przed rokiem 1466 to już prawdziwy kryminał. Nawet bowiem przed sprowadzeniem Krzyżaków przez Konrada Mazowieckiego w roku 1226 (?) ziemie te nie były polskie, tylko zamieszkiwane przez różne ludy pogańskie. To właśnie dla uporania się z tymi ludami Konrad Mazowiecki Krzyżaków sprowadził. I sprowadził nie do Polski (jak nam to wmawiano), a na tereny pogańskie, na których Polaków praktycznie nie było.

  A oni – Krzyżacy – jak raz już tu wleźli, to zniknęli dopiero (mówiąc alegorycznie) w roku 1945.

  Osadnictwo polskie na dobre rozwinęło się tu na początku XV wieku, ale równie dobrze rozwijało się tu wówczas (jeśli nie lepiej) osadnictwo niemieckie i europejskie.

  I tyle. O latach po roku 1772 pisać nie będę, bo temat ten jest nieźle znany.

  Pozdrowienia.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 9 lutego 2010 @ 18:59

 21. znaczy…tereny SŁOWIAN…

  Komentarz by PIECIA_NR — 9 lutego 2010 @ 20:35

 22. Z wpisów na blogu wynika, że ciągle nie jest dość powtarzania i uświadamiania podstawowych faktów historycznych. Dlatego dziękuję internaucie „Nareszcie słowa prawdy” za mini wykład historii ziem naszego regionu. Natomiast redaktorowi należą się słowa uznania, że powiedział o czymś tak oczywistym, a jednak wzbudził tyle emocji. Natomiast osobiście dziękuję losowi, że na swojej drodze spotkałam prawdziwego nauczyciela historii, który w czasach komuny zdążył powiedzieć swoim wychowankom o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku i o Katyniu. Zdążył, zanim nie został wyrzucony za to z pracy. Za prawdę – jak się okazało. Teraz jednak również trzeba wykazać się odwagą, by pisać prawdę. Dobrze, że są w naszym powiecie ludzie odważni. Pozdrawiam ich!

  Komentarz by Bianka — 9 lutego 2010 @ 22:15

 23. Źródło „miniwykładu”: Wikipedia.

  Pozdrawiam.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 10 lutego 2010 @ 11:32

 24. Do tej ciekawej dyskusji chcialbym dodac jeszcze jede aspekt.
  Chodzi o Pramieszkancach tych ziem,t/zw „Pruzzow”.
  W szkole uczono nas iz te plemiona wytepione zostaly przez Krzyzakow.Do takiego pogladu czesciowo i Sienkiewicz sie dolozyl.
  Ostatnio w Niemczech wpadlo mi rece kilka egzemplarzy tygodnika „Das Ostpreussenblatt”
  gazety dla bylych mieszkancow tych ziem.
  Na jednej stronie sa umieszczone nazwiska osob obchodzacych urodziny.Ku memu zdziwieniu znalazlem tam nazmika typowe pruzzkie.
  m/i: Uschpelkat,Langkeit,Koschinat,Ludszuweit, Ischebeit,Meschkat,Seikat,Prusnat,Maurischat,Pudzweit,Selleneit,Schetat,Jurkutat,Kurapkat,Abrulat, Bussulat,Krautscheid,Podzuweit,Uszpeltat,
  Igogeit,Abroszat itd
  I tych spotkal ten sam los co Millerow,Schidtow
  itd

  Komentarz by Marian — 11 lutego 2010 @ 14:03

 25. Współczuć mogę Ci, @Marian, kiepskich nauczycieli – moi nie mieli problemu z oddzielaniem bajek od faktów: potrafili przekazać wiadomości o Prusach bez PRL-owskich przekłamań, wskazując zarówno na rolę Zakonu (i pozytywną i negatywną) w kolonizacji tych ziem, jak i dzieje tych, którzy zdecydowali się przeciwstawić najazdowi (m.in. Hercusa Monte).
  Nauczyciele moi ustrzegli się jednak tego, o czym Ty w swoim wcześniejszym poście wspominałeś – dążenia do „obiektywnej historii”. Jak fałszywe bowiem jest to założenie, możesz przekonać się, czytając choćby komentarze w tym wątku. Mnie uczono, że „obiektywna historia” nie istnieje, ponieważ w miarę „obiektywnie” możemy mówić jedynie o zaistnieniu (bądź nie) pewnych wydarzeń, a i to pod warunkiem, że istnieją nie budzące wątpliwości źródła historyczne, które owo wydarzenie mogą potwierdzić. Reszta jest kwestią interpretacji.
  Swoją interpretację historii przedstawił tu m.in. użytkownik o nicku „Nareszcie słowa prawdy”. Może się na mnie teraz obrazić, ale czytając jego posty miałem wrażenie, że ostatnio w Powiernictwie jakieś większe szkolenie było. Cóż bowiem użytkownik ten zarzuca?
  1. „Na zamku w Olsztynie w jednym z korytarzy wisi mapa Warmii i Mazur, historyczna, a na niej np. Pieniężno. Ani śladu historycznej nazwy Melzak/Mehlsack. Na Boga, chciałoby się zakrzyknąć. Bo przecież w czasach, które ilustruje owa mapa, naprawdę nazwa “Pieniężno” nikomu nie śniła się”. Krzyczę więc, „Na Boga”!! Czy to naprawdę jest taki wielki problem? Mapa jest zrobiona dla przeciętnego człeka, który pojęcie o historii ma mniej więcej takie jak Jola Rutowicz. Owszem, jest to błąd (na marginesie – w cytowanej przez niego wikipedii jak wół stoi „komornictwo melzackie”, a nie „pieniężnieńskie”, więc nie wiem, o co kolejny krzyk), jednak – z całym szacunkiem – ja to samo mogę powiedzieć o mapach sporządzanych w Niemczech (miałem ostatnio w ręku niedawno wydaną mapę, gdzie wszystkie miejscowości w dawnych Prusach miały jedynie nazwy niemieckie, podobnie jak nazwy miejscowości nadgranicznych – Posen, Breslau, nawet Danzig; tego typu mapy wydawane są także w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, gdzie za wszelką cenę niektórzy starają się wymazać jakikolwiek ślad polskości na tamtych terenach). O czym to świadczy? Ano o tym, że kształtowanie historii jest domeną zwycięzców lub rządzących – to oni ją piszą. I nieważne jest w tym kontekście rozżalenie Pana Mirońskiego z powodu „zakłamywania historii” i świętowania „wyzwolenia” zamiast „zdobycia” Bartoszyc. Dlaczego? Jak pisał Nienacki w „Dagome Iudex”, „Księga Grzmotów i Błyskawic w rozdziale O sztuce rządzenia ludźmi uczy: Nie istnieje człowiek, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz, dopóty, dopóki w sposób swoisty nie zostały nazwane. Władzą jest więc moc swoistego nazywania ludzi, spraw, zjawisk i rzeczy tak, aby te określenia przyjęły się powszechnie. Władza nazywa, co jest dobre, a co złe, co jest białe, a co czarne, co jest ładne, a co brzydkie, bohaterskie lub zdradzieckie; co służy ludowi i państwu, a co lud i państwo rujnuje; co jest po lewej ręce, a co po prawej, co jest z przodu, a co z tyłu. Władza określa nawet, który bóg jest silny, a który słaby, co należy wywyższać, a co poniżać”. Z tego prawa skorzystała zwycięska władza komunistyczna w 1945 roku, z tego samego prawa korzystali wcześniej i później Niemcy, Rosjanie i każda inna nacja, która ma związek z historią narodu polskiego (wystarczy spojrzeć na spór z Rosją o to, czy Katyń był zbrodnią stalinowską czy zbrodnią ludobójstwa, albo o to, czy 17 września związany jest z wyzwoleniem czy z sowiecką okupacją; taki sam spór mamy z Ukrainą odnośnie np. Bandery i UPA, albo Orląt Lwowskich – każda ze stron będzie miała swoje racje i racje każdej będą słuszne; w sporze tym nie ma i nie będzie zwycięzców, a kompromis zawsze będzie wątpliwy).
  2. „Ziemie nasze polskimi są dopiero od 1945 roku, czyli od zakończenia II wojny światowej”. Prawda, ale tylko częściowa. Choćbyś nie wiem, co robił i jaką propagandą się zasłaniał, dominium warmińskie należało do rozbiorów do Rzeczpospolitej. Nikt, kto choć trochę ma pojęcie o historii Polski, nie będzie twierdził, że do naszego państwa należały Prusy Książęce (czyli właśnie m.in. tereny wymienione przez Pana Mirońskiego). Owszem, był taki moment, że było to lenno Polski (na upartego jakoś zajadły nacjonalista może z tego wywodzić przynależność terytorialną, ale na tej zasadzie do Polski można przyłączyć znaczną część Europy). Twierdzenie, natomiast, że dominium nie należało do Polski jest brednią. Podpieranie tego twierdzenia tezą, że „rządziły tu nieco inne prawa niż w Koronie” jest kolejną brednią, wynikającą z kompletnej nieznajomości sytuacji wewnętrznej tamtych czasów. Na Litwie też rządziły nieco inne prawa, niż w Koronie. Na tej samej zasadzie spod zwierzchności Polski można wyłączyć posiadłości Radziwiłłów, Potockich, Zamojskich, Branickich, Czartoryskich etc. etc., bo na ich ziemiach król mógł im naświstać.
  3. Zgadzam się, że mówienie o przynależności terytorialnej dominium warmińskiego do Polski przed 1466 rokiem, to bzdura. Bzdurą jest jednak także twierdzenie, że Krzyżacy zostali sprowadzeni „na tereny pogańskie, na których Polaków praktycznie nie było”. Zalecam sięgnięcie do atlasu i sprawdzenie, gdzie znajduje się Ziemia Chełmińska i dlaczego nie w Prusach.

  Wracając do meritum, czyli artykułu. @technolog pyta, co jest dla mnie rozbudzaniem demonów przeszłości. Wystarczy spojrzeć na to, jak potoczyła się dyskusja w wątku – niedługo znajdą się tacy, co będą dowodzić germańskości ziem polskich, bo kiedyś raczyli mieszkać u nas Goci, a inni będą się domagać włączenia połowy wschodnich Niemiec do Polski, bo kiedyś były to tereny Słowian.
  Ja podtrzymuję swoją opinię – nie współczuję przedwojennym mieszkańcom Prus Wschodnich i nie zamierzam za nic przepraszać. Moim zdaniem, sami są sobie winni. W 1933 roku blisko 60% z nich poparło NSDAP i umożliwiło dojście Hitlera do władzy. W całej Rzeszy nie było większego poparcia dla nazistów, niż na wszystkich regionach przy granicy z Polską. To więc dzięki nim rozpętało się piekło, którego sami stali się ofiarami. Chichotem historii jest to, że część z nich trafiła potem do obozu, w którym wcześniej spędziła na ciężkich robotach całą niemal wojnę wyrzucona z ojcowizny rodzina babci mojej żony.

  Komentarz by arcus — 11 lutego 2010 @ 18:58

 26. Arcusie, dobrze, że nie wypomniałeś dziadka z Wehrmachtu.

  A tak na poważnie – historia jest dokładnie taka, jaka jest, i nic jej nie zmieni. Niejedni próbowali.

  Komentarz by Nareszcie słowa prawdy — 12 lutego 2010 @ 18:04

 27. Miałeś dziadka w Wehrmachcie? To wiele tłumaczy. Ja nie próbuję zmieniać historii – to Ty manipulujesz faktami.

  Komentarz by arcus — 12 lutego 2010 @ 18:58

 28. ‚Nareszcie słowa prawdy’, od kiedy Bartoszyce leżą na Warmii? Tu polski nigdy nie było i lenno nie dotyczyło tej części Ostpreussen!

  [cdn]

  Komentarz by D — 10 marca 2010 @ 15:13

 29. A do kogoś dotarło, ze to byli po prostu ludzie? Uważacie, że ich obchodziła historia i to kto z kim, o co walczy? Niezależnie od terenu wysiedleń poszkodowani są cywile. I gówno ich obchodzą prznależności terytorialne sprzed sryliarda lat. Kropka.

  Komentarz by msqn — 9 kwietnia 2010 @ 20:57

 30. Appreciating the time and effort you put into your website and in depth information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  Komentarz by revitol cellulite — 21 kwietnia 2011 @ 1:20

 31. Zbliża się kolejna rocznica „wyzwolenia”…. takie polemiki są potrzebne jak najbardziej, szkoda, że ta osiągnęła swój koniec. W każdym razie mnie wiadomo o przynależności tyle, że 223 lata należała do państwa krzyżackiego,153 lata była pod panowaniem pruskim, a 306 pod panowaniem polskim, chociaż była bardzo suwerenna, i tu rację przyznaję panu o nicu – Nareszcie słowa prawdy. Pozdrawiam

  Komentarz by nora — 9 lutego 2012 @ 18:15

 32. Have you ever considered about adding a little bit more than
  just your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
  Nevertheless think about if you added some great graphics or
  videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video
  clips, this site could definitely be one of the very best in its field.
  Awesome blog!

  Komentarz by Immigration Advisers London — 20 października 2012 @ 8:11

 33. You actually make it appear so easy with your presentation but I
  to find this topic to be really something that I think I’d never understand. It seems too complex and extremely extensive for me. I’m looking forward on your next
  publish, I will try to get the cling of it!

  Komentarz by Immigration Advice in Graves end — 20 października 2012 @ 12:24

 34. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this website with my Facebook
  group. Chat soon!

  Komentarz by Cellulite Factor Review — 19 stycznia 2013 @ 3:10

 35. Someone very close to me has been caught with 125mg of shrooms,
  he was speeding and under the influence.

  This is his first offence. I’m freaking out I just really want to know what’s ahead.
  .

  Komentarz by Beaver County PA dui attorney — 5 lutego 2013 @ 5:33

 36. When some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be
  available that in detail, so that thing is
  maintained over here.

  Komentarz by intracal — 18 marca 2013 @ 21:47

 37. Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment
  to support you.

  Komentarz by good advice — 29 maja 2013 @ 1:52

 38. For newest information you have to visit world wide web and
  on internet I found this web page as a finest website for newest updates.

  Komentarz by manage personal finances online — 3 czerwca 2013 @ 22:44

 39. I wouldn’t be aware generate income ended right up the following, however thought this post used to be good. I can’t comprehend your identiity but you’re going to a well-known digg if you aren’t currently. Many thanks!

  Komentarz by africafreeaid¦ Charity ¦ NGO ¦ — 11 czerwca 2013 @ 9:55

 40. Hello I a battlefield 4 cheat.
  I would like to thank you for this great comment.

  It will battlefield 4 cheat

  Komentarz by battlefield 4 cheat — 7 lipca 2013 @ 7:52

 41. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.

  Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

  Komentarz by engagement party invitation templates — 9 lipca 2013 @ 13:58

 42. Amazing web page. Loads of helpful information listed here. I am just sending that into a friends ans likewise giving around delectable. And clearly, thank you as part of your effort!

  Komentarz by facebook 投票 — 17 lipca 2013 @ 11:29

 43. La nueva MacPro Quad (Bestia) | Lineup…

  This must make you experience superior about the use of the system. When the sum arrives into your palms, you can merge all your debts into one. The financial downturn and the continuing recession are spurring bad financial debt. Very well essentially …

  Trackback by healthtracksak.com — 24 lipca 2013 @ 14:33

 44. What’s up, always i used to check webpage posts here early in the daylight, because i enjoy to find out more and more.

  Komentarz by android hacks — 1 sierpnia 2013 @ 21:00

 45. People running a silver and gold x reader exchange scam is to claim a record as the first
  permanent gold x reader vending machine in the world, it carries a GDP
  of $4.

  Komentarz by rosland capital — 7 września 2013 @ 18:20

 46. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  Komentarz by bad credit loans — 9 września 2013 @ 19:53

 47. It’s very effortless to find out any matter on net as compared to
  textbooks, as I found this paragraph at this site.

  Komentarz by cheatingsex.org — 11 września 2013 @ 8:31

 48. I find myself that may be one of the a lot information personally. Exactly what delighted mastering your content. Even so need to report upon a number of typical factors, The web page tastes is perfect, your posts is really fantastic : Deborah. Great approach, regards

  Komentarz by ukash nasıl kullanırım — 19 października 2013 @ 15:28

 49. I find myself that is certainly being among the most substantial data to me. Exactly what grateful researching the document. Nonetheless choose to comments with a few typical concerns, The positioning type is best, the actual reports is actually good : Debbie. Superb hobby, regards

  Komentarz by Battlefield 4 — 7 listopada 2013 @ 0:42

 50. A number of best things are invariably covered online. The things i accomplish is just to determine individuals good items showing to those. By doing this We help persons and I feel good using this method do the job. Want you actually excellent life.

  Komentarz by pre settlement loan — 18 grudnia 2013 @ 12:37

 51. What’s the quickest approach to slim down is different from
  person to another. „My whole life is in a constant state of disarray, and the one thing that doesn’t change is the workout,” she once said.
  In the standing position, contracted psoas muscles (which ride
  over the pubic crests) move the pubis backward;
  the abdominal muscles move the pubis forward.

  Komentarz by inner thigh weight exercises — 11 stycznia 2014 @ 15:14

 52. І love іt when folks come toցether and share ideas. Ԍreat website, stick ѡith it!

  Komentarz by registered investment adviser — 28 stycznia 2014 @ 17:27

 53. Great elements here. We are very satisfied to view your post. Many thanks that i’m writing about in front to feel you. Can you please lower us a mail?

  Komentarz by Splawik, Wedkarstwo — 10 lutego 2014 @ 19:08

 54. I’m sure this is one of the lots important information for me. With this particular satisfied reading a person’s report. On the other hand must criticism on very few standard troubles, The internet site model is best suited, this articles or blog posts is truly fantastic : Deb. Great practice, regards

  Komentarz by ukash bozdurmak — 11 lutego 2014 @ 11:58

 55. My pal advisable I may like that website. He / she had been 100 % suitable. This kind of placed essentially produced my morning. You should not think about simply what sort of ton time frame I had put together used just for this info! Thanks!

  Komentarz by call of duty black ops 2 prestige hack — 15 lutego 2014 @ 11:29

 56. I have read so many posts regarding the blogger lovers but
  this article is genuinely a pleasant article, keep it up.
  visitx amateure

  Komentarz by visitx amateure — 17 marca 2014 @ 10:14

 57. Really when someone doesn’t be aware of afterward its up
  to other viewers that they will assist, so here it takes place.

  Feel free to visit my web site; kingsroad hack

  Komentarz by kingsroad hack — 30 marca 2014 @ 4:26

 58. I’m really enjoying thhe design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes iit much more
  pleasant for mme to comme here and visikt more often.

  Did you hire outt a designer to create your theme?
  Fantastic work!

  Review mmy webpage – envoi en masse de sms en france

  Komentarz by envoi en masse de sms en france — 26 kwietnia 2014 @ 7:29

 59. Heya i am foor the first time here. I found ths board aand I find It trhly usrful & it helped me out
  much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

  Feell free to surf to my website campagne sms

  Komentarz by campagne sms — 26 kwietnia 2014 @ 13:32

 60. Hi good web site! Guy. Great. Fantastic. Let me take note of your web site along with grab the nourishes in addition? We are happy to get a great number of useful information and facts in this article while in the submit, we want acquire additional strategies labels on homeopathic products, thanks for expressing.

  Komentarz by friends into lovers — 7 maja 2014 @ 16:18

 61. Hey very cool blog!! Guy.. Beautiful.. Wonderful.. I will bookmark your website and take the feeds additionallyKI am satisfied to search out numerous useful information right here in the publish, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing eeebddkacede

  Komentarz by Johne45 — 9 maja 2014 @ 7:05

 62. For hottedt information youu have to pay a visit
  web and oon internet I found this web site aas a mst excellwnt site for hottest updates.

  Komentarz by Trena — 17 maja 2014 @ 14:44

 63. It’s nearly imossible to find educated people in this paricular topic, however, youu sopund like you know what you’re talking about!

  Thanks

  Komentarz by Campagne sms — 17 maja 2014 @ 15:44

 64. When some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be available
  that in detail, so that thing is maintained over here.

  Komentarz by Ines — 26 maja 2014 @ 3:35

 65. What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unpredicted emotions.

  Komentarz by pezzi di ricambio auto fiat grande punto — 28 maja 2014 @ 8:28

 66. Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems
  different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Apologies for being
  off-topic but I had to ask!

  Komentarz by should i move to hawaii — 28 maja 2014 @ 10:12

 67. What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity
  regarding unpredicted emotions.

  Komentarz by Julissa — 28 maja 2014 @ 16:22

 68. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

  Komentarz by urine drug test detection times — 28 maja 2014 @ 20:11

 69. May I just say what a comfort to discover someone that genuinely knows what they are discussing on the internet.
  You actually understand how to bring a problem to light and make it important.
  More people have to read this and understand this
  side of the story. It’s surprising you are not more popular because
  you definitely have the gift.

  Komentarz by Johnson — 31 maja 2014 @ 3:13

 70. Nietuzinkowe wpisy, dobra tematyka

  Here is my homepage; pokrycia dachowe

  Komentarz by pokrycia dachowe — 10 czerwca 2014 @ 10:50

 71. Injuries can be devastating, causing a person to
  miss work or for worse, are forced to leave work. Cases
  such as these always require the presence of a reliable and knowledgeable representative to help the accused.
  You can ask the if they know someone who can effectively handle an injury case.

  Komentarz by personal injury attorneys dallas — 10 czerwca 2014 @ 19:29

 72. Appreciating the persistence you put into your blog
  and detailed information you provide. It’s nice to come
  across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Komentarz by a — 14 czerwca 2014 @ 21:46

 73. نرمافزار‌ها,گروه 24,ویندوز8.1,ويندوز8.1,گروه 24 ، 24 گروه , 24 group

  Komentarz by گروه 24 ، 24 گروه , 24 group — 16 czerwca 2014 @ 9:12

 74. Thanks for some other informative site. The area in addition may possibly I am getting that will type of details written in such a perfect approach? For sale challenge that we’re just now operating about, and i have already been at the view outside regarding similarly info.

  Komentarz by Anonim — 25 czerwca 2014 @ 22:42

 75. The average life expectancy many seniors or fragile x their families.
  Everyone at our regional office is now looking forward to
  better days. Because of the assistance to see what former clients say about them.
  As a matter of fact, during the donor-insured s lifetime, either in the form of moving to an unknown facility to receive medical care.
  After all, families can work through the process fragile x and make the
  process quicker and therefore less expensive.

  Komentarz by elderly care — 8 lipca 2014 @ 13:44

 76. It’s perfect time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

  Komentarz by najtansze odzywki — 12 lipca 2014 @ 2:42

 77. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the final part
  :) I maintain such info a lot. I used to be looking for this certain information for a very long time.
  Thanks and good luck.

  Komentarz by forum kulturystyka — 12 lipca 2014 @ 3:05

 78. It’s hard to come by knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what
  you’re talking about! Thanks

  Komentarz by suplementy i odzywki — 12 lipca 2014 @ 16:25

 79. What’s up mates, how is the whole thing, and what you desire to say about this piece of
  writing, in my view its genuinely remarkable in favor of me.

  Komentarz by fitness — 12 lipca 2014 @ 16:45

 80. I’m really impressed together with your
  writing abilities as well as with the layout to your weblog.

  Is this a paid subject matter or did you modify it your self?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it is rare to look a nice blog like this one these days..

  Komentarz by sport — 13 lipca 2014 @ 0:16

 81. Hey there are using WordPress for your site platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to
  make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  Komentarz by Lacey — 16 lipca 2014 @ 1:49

 82. Helpful info. Fortunate me I discovered your website unintentionally,
  and I’m shocked why this twist of fate didn’t happened earlier!
  I bookmarked it.

  Komentarz by trening na mase — 18 lipca 2014 @ 15:13

 83. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your
  website is magnificent, let alone the content!

  Komentarz by dieta i trening — 19 lipca 2014 @ 10:14

 84. If possibly you paint your head’s hair, you may obtain a cost-effective hair painting for any couple of bucks,
  its surely not high-priced in any way, then you may really
  start off searching great! . When you generally have the specific hair colour then that is
  a benefit in addition to a matter significantly less to think about.
  In the future you might need to search for the
  important naruto costume, resulting from the surplus
  frizzy hair which it truly is bought all around the neck, you may get a thing kind a sibling or simply a
  cosing or possibly some fiancee you realize looks to get purchased a sweater or some issue
  comparable to that which offers the distinct frizzy
  hair element, then this only issue left over may
  be that will put several orange dress placed on more than this
  to be assured the hair go across the major of this orange tee shirts or dresses creating it
  appear and extremely believe that this ended up just one.

  Here is my page: cosplay naruto

  Komentarz by cosplay naruto — 30 lipca 2014 @ 6:18

 85. I love what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the superb works guys I’ve included you guys to blogroll.

  Komentarz by Rashad — 5 sierpnia 2014 @ 19:21

 86. series torrent…

  Nie chcę, żeby ktokolwiek mnie wyzwalał « Goniec Bartoszycki…

  Trackback by series torrent — 10 sierpnia 2014 @ 1:31

 87. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all
  that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

  Komentarz by Josefina — 17 sierpnia 2014 @ 0:57

 88. It’s…. REALLY amazing *.* !!! thank you so much…

  Komentarz by WordPress Theme — 18 sierpnia 2014 @ 7:51

 89. In Xbox 360 Modders you also have another option of trigger mods which enable rapid fire mods to perform all the same functionality
  for instance a game mod, except there are no external
  buttons. ” Despite this, Microsoft claims reception has been „overwhelming” and gamers have collectively enjoyed over 120 million hours of play time on said games. The Xbox live gold membership will allow you to include quite a few player within a game.

  Here is my homepage :: hotmail hack

  Komentarz by hotmail hack — 19 sierpnia 2014 @ 5:50

 90. It is possible to find CNA (Certified Nursing Assistant) courses online, but
  it is important to know that some of these so called CNA courses offered online can be pretty misleading.
  Passing the exam will get you a certificate which
  will allow you to get a job as a certified nursing assistant anywhere in the country.

  You can check with the licensing authority of the respective state
  for the CNA certification renewal steps.

  Komentarz by Lorenza — 20 sierpnia 2014 @ 9:22

 91. You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the
  hang of it!

  Komentarz by download warframe platinum hack — 25 sierpnia 2014 @ 12:07

 92. Hello mates, fastidious article and fastidious urging commented here, I am really enjoying by these.

  Komentarz by Lonnie — 27 sierpnia 2014 @ 19:11

 93. Their ringer t-shirt will be the type connected women’s clothing used mostly as their sports
  uniform. Albert Watson was born in Edinburgh, Scotland, and he quickly established himself as a leading fashion photographer.

  You will be able to buy next fashion dress at wholesale prices on liquorish.

  My web page Bandage white dress macy’s

  Komentarz by Bandage white dress macy's — 28 sierpnia 2014 @ 9:38

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Blog Gońca Bartoszyckiego

Powered by WordPress
Designed by Edytor Sp z o.o.